Ekonomi

Konaklama Vergisi Tebliği yayımlandı, çadır ve karavanlara vergi geliyor

1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Konaklama Vergisi Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak uygulama, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ve kapsamında sunulan diğer tüm hizmetlerdir. Bu hizmetle birlikte satılarak konaklama tesisi (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ile havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı). Yurt, pansiyon ve kamplarda öğrencilere verilen hizmetler vergiden muaf tutuldu.

Tebliğde, “Kamplarda kalanların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla mı karşıladıkları yoksa gecelemenin çadır, tente-araba, karavan, karavan, bungalov gibi birimlerde yapılıp yapılmadığı, işletmeye ait olsun ya da olmasın, geceleme hizmetinin niteliğini etkilemeyecektir.”

Cumhurbaşkanı, Tebliğ’e göre yüzde 2 olarak belirlenen konaklama vergisi oranını bir katına kadar artırmaya, yarıya indirmeye ve bu sınırlar dahilinde farklı oranlar belirlemeye yetkilidir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu