Haber

Savaş çanları çalıyor! İki ülke askerleri sınır bölgesinde taş ve sopalarla çatıştı.

Çin ve Hindistan’ın ortasında 50 yıldır tartışmalara yol açan Sikkim bölgesinde tansiyon yeniden yükseldi. Hint askerleri, Çin ordusunun sınır hattını belirleyen taş duvarın yanından dikenli telleri çekmeye çalışması üzerine durumu fark etti. Bunun üzerine Hintli askerler hemen müdahale etti.

ÇİN ORDUSU KAÇIŞI

Hintli askerler, Çin ordusuna ait askerleri taş ve sopalarla kovaladı. Sopalarla yaşanan çatışma sonucunda Çinli askerler dikenli teli bırakıp geri çekildi. Hintli askerler bunu kutladı. O anlar an be an kaydedildi. Sopayla çıkan kargaşada en az on Çinli asker yaralandı.

HİNDİSTAN SON TEDBİRLERİ ARTIRACAK

Hindistan tarafında ise iki askerin başına aldığı darbeler nedeniyle tedavi altına alındı. Çin tarafının mevcut sınırı uçtan uca geçerek değiştirmeye çalıştığını öne süren Hint ordusu, sınırdaki devriyeleri ve tedbirleri artıracağını bildirdi.

NEDEN TAŞ VE DURAKLARLA BOĞURUYORLAR?

Nükleer güce sahip iki ülke arasındaki 1996 tarihli anlaşmaya göre, Himalaya ve Sikkim sınırlarındaki Hintli ve Çinli askerler ateşli silah taşımıyor. Bu nedenle sınır çatışmaları taş ve sopalarla yapılır.

BÖLGEDE BENZER OLAYLAR SIK OLUYOR

Nepal ile Butan arasında yer alan ve Çin ile Hindistan arasındaki dağ geçitleriyle tanınan Sikkim, 1962 Çin-Hindistan savaşından bu yana sık sık sınır çatışmalarına sahne oluyor. 2020 ve 2021’de Hint ve Çin orduları Sikkim ve Paradesh Dağları bölgelerinde isyan çıkardı. Her iki tarafta da 40’tan fazla asker öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu